Impregnacja kamienia
Jeśli chcecie cieszyć się wyglądem swoich kamieni przez długie lata warto pomyśleć o ich impregnacji. Na rynku pojawiło się wiele firm oferujących impregnaty ukierunkowane na konkretny rodzaj kamienia np. do gnejsów, piaskowców, otoczaków. Możemy wybrać też uniwersalne produkty nadające się do kilku kamieni jednocześnie.Dlaczego to takie ważne? Kamień dekoracyjny najczęściej wykorzystywany jest do upiększania naszych ogrodów. Jest narażony na wiele szkodliwych czynników takich jak wilgoć, mchy i porosty, odchody zwierząt czy osady z nawozów. Impregnacja w dużej mierze pozwoli uchronić przed uszkodzeniami i zabrudzeniami a na pewno ułatwi późniejsze czyszczenie.
Mówiąc bardzo ogólnie możemy wyróżnić dwa rodzaje impregnatów. Te pierwsze będą miały funkcję tylko i wyłącznie ochronną. Drugie natomiast nazywamy ,,efektem mokrego kamienia” Tworzą one trwałą warstwę zmieniając wygląd impregnowanej powierzchni. Kolory zostają wyostrzone, a kamień wygląda jakby był cały czas mokry.Impregnaty wykorzystują wiele substancji chemicznych np. nanocząsteczki miedzi i srebra. Ich ogólna zasada działania polega na tworzeniu powłoki hydrofobowej na powierzchni kamienia. Zapobiega ona wnikaniu zanieczyszczeń w pory, a tym samym chroni całą jego strukturę. Należy pamiętać, że nakładanie impregnatu ma sens tylko po uprzednim wyczyszczeniu kamienia. W przeciwnym razie utrwalimy tylko zanieczyszczenia.

Oczywiście zastosowanie impregnatu nie daje gwarancji całkowitego zabezpieczenia, ale z pewnością wydłuży czas i ułatwi utrzymanie porządku.

Komentarze

Popularne posty