Obrzeża ogrodowe - sposób na nowoczesny ogród


Moda na ogrody i ich aranżacje trwa w najlepsze już od dobrych kilkunastu lat. Szukamy nowych rozwiązań, akcesoriów i egzotycznych materiałów. Chcemy mieć w swoim ogrodzie różne formy, materiały i ozdoby. Łączymy je ze sobą tworząc różnorodne kompozycje. Ogród składający się tylko z kamienia, albo tylko z trawy byłby po prostu nudny.

Jeśli mamy już wizję naszego ogrodu należy pomyśleć w jaki sposób oddzielić od siebie poszczególne powierzchnie. Ma to swoje względy praktyczne i estetyczne. Przecież w ogrodzie chodzi nie tylko o to, aby było ładnie, ale też łatwo w utrzymaniu.

Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj obrzeża zastanówmy się co będzie ono oddzielało. Jeśli będzie to trawa warto zwrócić uwagę, aby materiał zapewniał szczelność. Trawa bardzo często lubi przerastać a tym samym obrzeże traci swoją funkcję. Poza tym warto pamiętać, że trawę trzeba kosić. Aby uniknąć podkaszania lub nieestetycznego paska należy wybrać niskie obrzeże, które nie będzie wystawało. Jeśli natomiast zdecydujemy się na korę drzewną warto wybrać wyższe obrzeże, tak aby stworzyć bariery. Kora jest materiałem sypkim, który lubi się przemieszczać pod wpływem chodzenia, a nawet wiatru. Jeśli chcemy oddzielić kamień to w zupełności wystarczy niskie obrzeże, które stworzy niejako podporę. Jest wiele możliwości i bardzo szeroki wybór różnych materiałów. Czasem można wykorzystać materiały, które z założenia mają zupełnie inne zastosowanie. Poniżej kilka inspiracji.


 Kostki betonowe i granitowe.


Gotowe betonowe obrzeża. 


Plastikowe taśmy. 


Drewniane rolki. 


Drewniane pale.


W naszej ofercie mamy nowoczesne rozwiązanie jakim są obrzeża ogrodowe z tworzywa sztucznego. Występują one w trzech wysokościach, dlatego każdy znajdzie coś do swojego ogrodu. 

Ten produkt ma wiele zalet. Wykonany jest z tworzywa uzyskanego w 100% z recyklingu. Elastyczność umożliwia kształtowanie prostych linii, łuków i kątów. Montaż jest bardzo szybki i prosty.
Posiadają wgłębienia, umożliwiające poprowadzenie węży nawadniających czy kabli.
Każda palisada plastikowa posiada kieszenie na kotwy z tworzywa lub metalowe gwoździe. Szerokie kotwy przejmują obciążenie i stabilizują obrzeże.

Zastosowanie poszczególnych elementów ma swoje plusy i minusy. Należy rozważyć jaki rodzaj materiału zastosować tak, aby był odpowiedni do naszego ogrodu.

Komentarze

Popularne posty