Na ile wystarczy tona kamienia?
Wydajność kamienia to bardzo ważne i często zadawane pytanie. Jednak zanim określimy ilości musimy skupić się na wielkości kamienia. Te dwa parametry są od siebie zależne.

W sklepach ogrodniczych możemy spotkać określenia: otoczak 10/20, 20/40, grys 16/32. Czym są te magiczne liczby? To nic innego jak określenie FRAKCJI. Nie będę przytaczała fachowych definicji stosowanych w gleboznawstwie. Najprościej mówiąc FRAKCJA to wielkość kamienia. Jego średnica podawana w mm. Jeśli mamy do czynienia z otoczakiem 20/40 oznacza to, że ma on od 20 do 40mm. W procesie selekcji w kopalniach kamień przesiewany jest przez sita określonej wielkości. W ten sposób możemy wyodrębnić bryły różnych frakcji. Należy jednak pamiętać, że kamień ma nieregularne kształty, co za tym idzie może zdarzyć się, że przez otwór w sicie przeleci skała nieodpowiadająca przyjętej wartości.Jeśli już wiemy jaka wielkość kamienia nas interesuje możemy zając się jego wydajnością. Tutaj królują dwie zasady. Przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy przypada 50 kg kamienia przy warstwie 4-5cm. Jest to wartość optymalna do przykrycia agrowłókniny. Należy jednak pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich frakcji.

Zasada I - im większy kamień tym jego wydajność spada np. z tony otoczaka o frakcji 10/20 wysypiemy około 20m2  ale ten sam otoczak frakcji 40/80 wystarczy już tylko na 15m2

Zasada II - im większy kamień tym warstwa potrzebna do przykrycia podłoża jest większa nawet do 10cm. Drobny kamień bardziej się klinuje dzięki temu warstwa 4 do 5 cm bez problemu kryje powierzchnię. W przypadku większych brył tworzą się prześwity, chcąc tego uniknąć musimy wysypać grubszą warstwę.

Poniżej dla porównania otoczak śnieżnobiały w różnych wielkościach.

Komentarze

Popularne posty