Co to właściwie jest ten GRYS?


Nie jeden z was pewnie sobie pomyślał co można pisać o kamieniach? Prosta sprawa…. No właśnie nie do końca taka prosta. Praca z ludźmi obnażyła wiele problemów i pokazała z jakimi dylematami trzeba się zmierzyć przy wyborze kamienia. Ten wydawałoby się prosty produkt możemy podzielić na dwie główne grupy: OTOCZKI i GRYSY. Oprócz oczywistej – wizualnej różnicy, dochodzą nam kwestie pozyskiwania, zastosowania czy impregnacji.
Zacznijmy zatem od początku – kamienie o ile nie zebraliśmy ich z pola, pochodzą z kopalni, gdzie po wydobyciu zostają rozkruszane do różnych wielkości. Tak powstaje GRYS, który ma nieregularne kształty i kanciaste krawędzie. OTOCZAKI natomiast powstają w wyniku mechanicznego obijania i obcierania się o siebie w specjalnych bębnach. Oczywiście mogą uzyskać swój kształt w sposób naturalny np. przez wodę lub tarcie w gruncie. W wyniku tych procesów uzyskują zaokrąglony, łagodny kształt.  

Jeśli chodzi o przeznaczenie to zarówno GRYSY jak i OTOCZAKI świetnie nadają się do dekoracji, podsypek wokół drzew, rabatek i donic. Możemy wykorzystywać je do oczek wodnych, a nawet akwariów. Ostatnio bardzo modne stały się ,,kamienne’’ ogrodzenia, gdzie kamienie wsypywane są do specjalnych koszy nazywanych gabionami. Grys oprócz tych wszystkich zastosowań polecany jest na podjazdy, do utwardzenie dróg, tworzenia ścieżek i alejek. Zapytacie dlaczego? Z dwóch prostych powodów. Po pierwsze przez swój nieregularny kształt lepiej się ze sobą wpasowuje i klinuje. Dzięki temu jest bardziej stabilny. Poza tym ma szorstką powierzchnię co sprawia, że w przeciwieństwie do otoczaka, nie jest śliski po kontakcie z wodą.


Jeśli chcecie dłużej cieszyć się czystością swoich kamieni pamiętajcie o ich zabezpieczeniu. Na rynku jest coraz więcej firm, które proponują preparaty impregnujące i czyszczące do różnych rodzai kamieni. Nie ma znaczenia jaki kamień wybierzecie – jedno jest pewne będzie się brudził. Szybciej czy wolniej, bardziej czy mniej zależy od wielu czynników. ( o tym napisze nieco później) Podczas obróbki mechanicznej pory otoczaków są bardziej przymknięte. Można powiedzieć, że w wyniku ocierania otoczaki są delikatnie oszlifowane. Grys jest kamieniem porowatym przez co zanieczyszczenia mogą być trudniejsze do usunięcia.


Jeśli udało się Wam zdecydować jaki rodzaj kamienia będzie odpowiedni do waszych potrzeb należy pomyśleć jeszcze o jego wielkości, ale o tym innym razem… Poniżej ten sam kamień tyle, że po lewej grys po prawej otoczak. Widzicie różnicę?:)GRYS CHERRY

OTOCZAK CHERRY


GRYS ROSSO VERONA

OTOCZAK ROSSO VERONAGRYS GRECKI ŚNIEŻNOBIAŁY

OTOCZAK GRECKI ŚNIEŻNOBIAŁY


                                           

Komentarze

Popularne posty